Akademik
5
Úvod a obsah
Milí spolužáci,jak jistě víte, pomalu se nám blíží Vánoce a spolu s nimi také vánoční prázdniny.Proto jsme si pro Vás připravily další díl našeho časopisu Akademik. A tak se začtěte do těchto pár stránek a spolu s námi se můžete těšit na Vánoce.
Obsah
1……………..Úvod a obsah
2……………..Co jsou Vánoce?
3……………..Štědrovečerní zvyky
4……………..Kdo byl sv.Mikuláš?
5……………..Vánoční básničky
6……………..Vánoce v Anglii
7……………..Konec
Co jsou Vánoce?
Základem Vánoc, je biblický příběh o narození Ježíše Krista. Vánoce se slaví 24.prosince.
Příběh:
Stalo se v oněch dnech, že vyšlo nařízení od císaře Augusta, aby byl po celém světe proveden soupis lidu.Tento první soupis se konal, když Sýrii spravoval Quirinius.Všichni se šli dát zapsat,každý do svého města.Také Josef se vydal z Galileje, z města Nazareta,do Judska,do města Davidova,které se nazývá Betlém,poněvadž byl z domu a rodu Davidova,aby se dal zapsat s Marií,která mu byla zasnoubena a čekala dítě.Když tam byli,naplnily se její dny a porodila dítě.Svého prvorozeného syna zavinula do plenek a položila jej do jeslí,protože se pro něj nenašlo místo pod střechou.Dal mu jméno Ježíš.Je to jméno židovského původu a jeho překlad zní Bůh-spasitel-záchrana.Ježíš Kristus , známý také jako Ježíš Nazaretský, je ústřední postavou křesťanství a od jeho narození je tradičně odvozován dnes používaný letopočet. Zatímco „Ježíš“ je hebrejské vlastní jméno, slovo „Kristus“ je původně řeckého původu a znamená „pomazaný“, „spasitel“, „mesiáš“, „Bohem vyvolený král“.
Štědrovečerní zvyky
Botička
Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou
Lití olova
Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor nebo pod. a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká.
Lodičky
Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jeho skořápek se nakapaným voskem upevní vždy po jednom úlomku vánoční svíčky. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě, tedy v lavoru s vodou. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život
Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko.
Půst
Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Ke společné večeři se zasedá, když vyjde první hvězda. A od štědrovečerní večeře se nemá vstávat!!! Kdo vstane, do roka zemře.
Šupina
Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Nebo stačí dát si šupinu do peněženky mezi drobné mince.
Kdo byl sv. Mikuláš?
Mikuláš z Myry (někdy se uvádí z Bari), který podle lidové víry sestupuje 6. prosince z nebe na zem, obchází lidská obydlí a rozděluje dárky. Jako biskup byl Mikuláš za svého života milován pro své dobré srdce a moudrost. Nejoblíbenější mikulášská legenda o tom, jak biskup obdaroval tři chudé dívky a zachránil je od práce v nevěstinci, dala nejspíše vzniknout tradici dávání dárků o svátku světce.
Na svátek sv.Mikuláše můžeme spatřit čerta-Mikuláše a Anděla,ti malým dětem nosí různé dobroty,nebo třeba uhlí - Tak nějak vypadal svatý Mikuláš
Vánoční básničky 5.strana
a)Zima je,zima je, b) Vánoční stromeček,
Každý z nás se raduje. vyrostl v pokoji.
Postavíme sněhuláčky, smutně tam stojí,
rozběhnem se na klouzačky. Kdopak mu ustrojí?
Zima je,zima je, vezmu si baňky,
Každý z nás se raduje. červené mašličky,
stromeček ustrojím,
úplně celičký.
c) Co dělají rybky,
když zlé mrazy padnou?
Chroupou z ledu střípky,
ale nenachladnou.
Na zádech i na břiše,
pod ledem si plavou.
Rybář sedí v kožiše,
Kroutí nad tím hlavou d)Vánice a metelice
pletou bílé rukavice
pro smrčky, co dostanou
se na vánoční pohlednice
pro město a pro rozhledny,
pro řeku tu budou jedny
ale řeka, prudký jez,
ruce strčí do kapes.
e) Jedna vločka za druhou,
prochází se oblohou.
Jsou to bílé sestřičky,
studí nás na tvářičky.
A když usedají na zem,
všechno bílé změní rázem.
Vánoce v Anglii
Již v předvánočním čase se po celé Anglii zpívají vánoční písně. A to jak ve školách,kostelech, tak v rodinách. V Anglii se dárky rozdávají na Boží hod vánoční.Podle zvyku zde po večerech přichází Santa Claus komínem a naděluje dárky do punčoch,které si děti večer předtím připraví.Pravá vánoční hostina začíná 25.prosince.Nesmí zde chybět pečený krocan ..
Tradičním zákuskem je vánoční pudink. Nesmíte si ho představovat jako ten náš vanilkový nebo čokoládový. Je to vlastně nákyp, který se často na první pohled podobá bábovce. Tradičně se do pudinku přidává stříbrná mince pro štěstí.Výzdoba anglických obývacích pokojů o Vánocích je úplně jiná než u nás. Nad dveřmi visící kytice jmelí, a kdo si pod ni stoupne, ten smí být políben. V dřívějších dobách bylo jmelí posvátnou rostlinou, o které se věřilo, že vyhání vše zlé. Pod kyticí jmelí často docházelo ke smíru nepřátel. Ale nejen to.Na dveře se může připevnit břečťan nebo cesmín spletený do věnce.
Vánoce v Rusku 6.strana
V Rusku nerozdává dárky ani Ježíšek, ale ani Santa Claus, nýbrž
DĚDA MRÁZ. Vánoce připadají na 6. a 7. ledna. Stejně jako u nás mají
vánoční stromeček, který se nazývá jolka. Dědu Mráze často doprovází
Sněhulka, kterou můžete znát trochu jinak z pohádek.Štědrý den je v
Rusku jako obyčejný pracovní den. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.
A je tu konec našeho Vánočního dílu.Přesně za 7 dní budou Vánoce.K tomuto dílu připojujeme také knihu receptů a počítač dní.Náš Akademik vyjde zase po Vánocích asi v polovině ledna. Všem přejeme krásné prožití vánočních svátků.
Vaše třídní noviny